NISKI WZROST – jakie ubrania wybrać, aby zyskać kilka centymetrów?
Niski wzrost – jakie ubrania wybrać, aby zyskać optycznie kilka centymetrów? Tworząc stylizacje i ucząc się sztuki odpowiedniego doboru garderoby powinniśmy szczególnie kierować się atutami naszej sylwetki oraz kolorami, które podkreślają naszą urodę (tutaj pomocna okazuje się analiza kolorystyczna). Ważną jednak przesłanką jest także nasz wzrost, który bardzo determinuje wybór pewnych fasonów. O ile Panie o wyższym i średnim wzroście częściej mogą cieszyć się trafnymi wyborami w sklepie, tak Panie o niższym wzroście borykają się z pewnymi trudnościami.
Jeśli więc posiadasz niski wzrost, ok. 160 cm i niewiele więcej oraz chcesz dowiedzieć się jakie ubrania wybierać, ten artykuł jest dla Ciebie. Zapraszam do lektury.
Najczęściej zdarza się, iż Panie o niskim wzroście po przymierzeniu ubrań doświadczają rozczarowania, bywa iż ubranie jest za duże, za długie i „traci fason” na takiej sylwetce. Jeśli dochodzi do tego drobna postura albo przeciwnie masywna, kupienie prawidłowo skrojonego ubrania jest niezwykle problematyczne.
Poniżej przedstawię kilka sugestii, które wpłynął korzystnie na nasz wygląd, odpowiedzą na pytanie: niski wzrost – na jakie ubrania postawić? a jednocześnie ułatwią wertowanie sklepowych wieszaków, by zyskać cenny czas na trafione zakupy. Poznanie kilku zasad sprawi, iż szafa będzie bardziej spersonalizowana i nie będą zalegać w niej ubrania, w których wyglądamy niekorzystnie i które wprowadzają dysproporcję w naszej sylwetce.
Ubrania: fasony i długości spódnic/sukienek a niski wzrost
Długość sukienki, spódnicy – czy ma znaczenie?
Sukienki dla Pań o niskim wzroście powinny najlepiej posiadać długość przed kolano, ewentualnie do kolan oraz lekko za nie. To dosyć bezpieczne długości w której kobiety powinny czuć się komfortowo a sylwetka zachować prawidłowe proporcje. Niskie kobiety o zgrabnej figurze i szczupłych nogach mogą także pokusić się o długość mini.
Sukienki midi, czyli mniej więcej w okolicy połowy łydki nie są szczególnie dedykowane dla Pań o niskim wzroście. Powodują one zachwianie proporcji poprzez znaczące skrócenie nóg. Jeśli jednak bardzo lubicie tą długość i trudno jest się Wam z nią rozstać proponuję, aby sukienki czy spódnice o długości midi komponować z krojami o wysokim stanie oraz z wysokim obcasem. Rajstopy natomiast wybierać w kolorze butów bądź spódnice i rajstopy zestawić z butami w tym samym kolorze. Taki zabieg spowoduje, iż nasza sylwetka nie zostanie „przecięta” w nieodpowiednich miejscach i nie pozostawi tylko małego wycinka nóg. Czasem rozwiązaniem mogą okazać się także buty w kolorze nude. Powyższe propozycje należy jednak sprawdzić indywidualnie, gdyż nie na każdej sylwetce obronią się w 100 %.
Sukienki maxi natomiast są według mnie bardzo indywidualną i problematyczną kwestią, raczej bym je odradzała. Mogą one doprowadzić do dodatkowego skrócenia optycznie o kilka centymetrów, przytłoczenia sylwetki i osadzenia w dół. Rozwiązaniem może okazać się długość odsłaniająca kostkę, która nada większej lekkości całej stylizacji, ale wymaga perfekcyjnie dobranego obuwia w tym właściwej wysokości obcasa.
Fasony sukienek, spódnic a niski wzrost
Sama długość sukienki czy spódnicy to za mało, ważny jest fason i ewentualne wzory. Przy niskim wzroście sprawdzą się spódnice i sukienki ołówkowe (trend w nadchodzącym sezonie wiosna/lato 2020). Stanowią dobre rozwiązanie zarówno do pracy, ale także na mniej zobowiązujące spotkania. Uważać należy na mocno rozkloszowane doły, falbany itp., aby nie tworzyć wyraźnie zaznaczonego poziomego odcięcia, które spowoduje optycznie skrócenie ciała. Dla równowagi wybierajmy fasony z dekoltem w kształcie litery „V” oraz długie naszyjniki czy kolczyki. Sukienki powinny mieć także krojem zaznaczoną talię. Można dodatkowo podkreślić talię paskiem (ale nie bardzo szerokim), tworząc jedyny poziomy akcent w stylizacji.
Wydaje się, że trafionym wyborem może być wysoki stan. Wydłuży on optycznie sylwetkę. Należy jednak uważać, w sytuacji kiedy góra sylwetki jest już z natury nieco krótka. Dodatkowe zabranie kilku centymetrów na poziomie talii, bardzo niekorzystnie wpłynie na optykę całego looku. Wydłuży dół, ale skróci górę przez co proporcje sylwetki zostaną mocno zachwiane.
Spodnie a niski wzrost
Spodnie najlepiej wybierać z regularnym bądź wysokim stanem, o prostych bądź zwężanych nogawkach, mogą być dopasowane, jak w przypadku jeansów (konkretny wybór warunkuje posiadany typ sylwetki, przy spodniach z wysokim stanem należy uważać na sytuację, którą opisałam już przy okazji spódnic – krótki tułów). Szczególnie model z wysokim stanem ma zdolność do optycznego wydłużenia ciała i podkreślenia rewelacyjnego talii. Unikałabym ich natomiast przy mocno wystającym brzuszku, szczególnie kiedy spodnie posiadają zaszewki. Wszystko zacznie się ciągnąć i opinać – takiego efektu nie chcemy osiągnąć.
Spodnie typu mom jeans z wysokim stanem, sprawdzą się przy niskich, szczupłych paniach, gdyż dodadzą centymetrów, ale i krągłości, zaznaczą talię. Należy je zestawić już z bardziej dopasowaną włożoną w spodnie bluzką oraz szpilkami.
Kolejną propozycją są spodnie 7/8, które wyglądają jakby trochę za krótkie, ale przy niskim wzroście mogą prezentować się całkiem ciekawie. Odkryta kostka i wysoki obcas sprawi, że będziemy wyglądać na wyższe.
Warto wypróbować różne kroje i zaprzyjaźnić się z tym najkorzystniejszym z punktu widzenia naszego indywidualnego wyglądu.
Obcas ma moc
Zdarza się, że kwintesencja stylizacji tkwi w dodatkach. Przy niskim wzroście postawiłabym na szpilki. Radziłabym unikać jednak tych niebotycznie wysokich, ponieważ możemy wyglądać karykaturalnie. Obcas w granicach 5-8 cm, będzie dobrym wyborem (w zależności od sylwetki). Ważnym elementem jest również masywność obcasa, co jest uwarunkowane naszą posturą. Drobne szczupłe Panie, mają tutaj większą dowolność, gdyż obcas może być cienki bądź na słupku, ważne żeby nie był wyraźnie toporny. Panie o obfitszych kształtach powinny zrezygnować z wysokich i bardzo cienkich obcasów oraz cieniutkich „kaczuszek” z uwagi na większą masywność sylwetki. Obcas będzie po prostu zbyt delikatny i nie zrównoważy prawidłowo proporcji. W opisanym przypadku można wybrać np.: obcas stabilny, na wyższym słupku. Unikać należy również butów posiadających zapięcia wokół kostki to bardzo skraca sylwetkę.
W sezonie zimowym warto postawić na krótkie botki bądź kozaki z długą cholewką mniej więcej do kolan. Odradzałabym natomiast kozaki do połowy łydki, ta długość może znacząco wpłynąć na skrócenie nóg.
Dla Pań o niskim wzroście koturny, platformy to także dobre rozwiązanie, ale również w nie przesadzonej wysokości.
Nosek buta może być w szpic, gdyż to optycznie wydłuży sylwetkę. Należy unikać kwadratowych nosków (obecnie to bardzo rozwijający się trend, szczególnie w nadchodzącym sezonie wiosna/lato 2020, więc nie ulegajmy trendom bądźmy w zgodnie ze sobą).
Wzory i kolory a niski wzrost
Niski wzrost – jakie wzory powinny posiadać ubrania? Myślę, że bardziej stonowane, niż mocno przesadzone. Przy niskim wzroście zbyt duży print może przytłoczyć sylwetkę. Wszystkie wzory pionowe i fasony z pionowymi przecięciami będą wyglądały rewelacyjnie. Zatem szmizjerki z pionową linią guzików czy spódnice/sukienki z rozcięciami, będą dodawały optycznie smukłości sylwetce i kilku dodatkowych centymetrów. Dla niektórych Pań sprawdzi się także sukienka o kopertowym fasonie.
W przypadku kobiet o niskim wzroście trafionym rozwiązaniem będzie total look, czyli cała stylizacja w harmonijnym kolorze. Możemy poeksperymentować z różnymi odcieniami, aby nadać przestrzeni stylizacji. Wybierając kolor obuwia, możemy postawić na odcienie nude albo takie które są tożsame z barwą np. spodni bądź rajstop (wspominałam o tym już wyżej). Taki zabieg spowoduje wysmuklenie i wydłużenie całej sylwetki.
Na zakończenie szybkie podsumowanie w praktyce. Niski wzrost, jakie ubrania wybrać?
Poniżej przedstawiam 3 grupy stylizacji, dość prostych, ale właśnie na nich jasno będzie widać, w jaki sposób ubraniem można kształtować sylwetkę.
I przykład
W pierwszym zestawie podstawę stylizacji stanowi sukienka – sweter z golfem. Na zdjęciu po lewej stronie, wygląda trochę bezkształtnie, wydłuża górę sylwetki, skraca nogi i wygląda bardziej przytłaczająco. Na drugim zaś, wykorzystałam dwa zabiegi: pasek oraz podwinięcie rękawów. Efekt? – same oceńcie. Sylwetka nabrała kształtu, podkreślona została talia, ciało nabrało właściwych proporcji i nogi nie zostały skrócone. Zatem ten pojedynek zdecydowanie wygrywa propozycja po prawej stronie.
II przykład
Druga propozycja również wskazuje, jak źle założona bluzka może zepsuć cały look. Na zdjęciu po lewej – stylizacja nie wygląda korzystnie, skraca nogi i pogłębia odczucie niskiego wzrostu. Zdjęcie po prawej to już inna historia. Włożenie bluzki w spódniczkę przywróciło proporcje a dodanie długiego naszyjnika, optycznie wpłynęło na wydłużenie i wysmuklenie sylwetki. Tutaj również wygrywa drugi zestaw.
III przykład
Trzecia stylizacja pokazuje, jak spodnie z wysokim stanem potrafią wydłużyć nogi. Wykorzystałam również szare botki na wysokim obcasie, które dodają centymetrów a poprzez neutralny kolor nie skracają optycznie nóg. Bluzka po lewej stronie jest dłuższa i w mniej odpowiednim miejscu przecina sylwetkę. Na propozycji po prawej stronie, bluzka poprzez włożenie w spodnie, odsłania wysoki stan, wydłuża nogi i zdecydowanie lepiej podkreśla talię. Bluzka w centralnym punkcie posiada pionowe zaszewki i mały kwiatowy print, który nie przytłacza sylwetki.
Podsumowując, na pytanie: niski wzrost – jakie ubrania wybrać? można znaleźć ciekawe rozwiązania, które są bardzo kobiece i atrakcyjnie wpłynął na nasz wizerunek. Po zastosowaniu kilku wskazówek można celniej skomponować stylizacje, aby zyskać kilka dodatkowych centymetrów i wyglądać świetnie.
One Comment
Magda
Pani Agnieszko bardzo ciekawy i przydatny artykuł! Z pewnością wykorzystam te wskazówki, pozdrawiam serdecznie!