PANI ZIMA – poznaj swój typ urody. Analiza kolorystyczna.
Kolory otaczają nas wszędzie i choć możemy nie zdawać sobie z tego sprawy wpływają na nas nieustannie, choćby w otaczających wnętrzach. Z punktu widzenia działań marketingowych, niejednokrotnie wybór danego koloru produktu, ma niebagatelny wpływ na jego dalsze życie na rynku konsumenckim. Kolory mają za zadanie przyciągnąć albo nakłonić do określonej akcji. Świadome wykorzystanie danej barwy zwiększa oddziaływanie na otoczenie.
Czy dotyczy to także ubrań?
Czy zatem kolory w naszej szafie są istotne?
Jasne, że TAK. Zapewne nie raz dopasowywałyście kolor danej bluzki do nastroju czy danej okazji, uważając że jest dla niej odpowiedni. My zazwyczaj intuicyjnie wybieramy dane kolory, a inne zupełnie pomijamy. Często ma to związek z naszą osobowością, stylem życia albo właśnie okazją. Dlaczego więc nie przyjrzeć się głębiej barwą w naszej szafie i dostosować je do typu urody tak, aby były z nami zgodne i podkreślały nasze atuty. Efektem tych poszukiwań będą tylko same korzyści.
Analiza kolorystyczna w teorii
Analizując naszą urodę korzystamy z podziału na 4 typy kolorystyczne (typ urody), które zostały opracowane na podstawie podziału na 4 pory roku: Wiosna, Lato, Jesień oraz Zima. Każdy z tych typów wyróżnia się pewnymi cechami, które w konsekwencji prowadzą do wyłonienia kolorów najbardziej korzystnych dla danego typu.
Podział na 4 typy kolorystyczne został rozpowszechniany przez amerykańską kosmetolożkę Carole Jackson. Książka jej autorstwa pt.: “Color Me Beautiful” stanowiła nijako swoisty podręcznik, który przybliżał poruszaną problematykę. Na przestrzeni lat zauważono jednak, że podział wszystkich kobiet jedynie na podstawie 4 typów może być niewystarczający. Odpowiedzią na to, jest obecnie wykorzystywana totalna analiza kolorystyczna, co oznacza podział właśnie na 12 podtypów kolorystycznych. W konsekwencji każda Pora Roku/ Typ Urody została podzielona następnie na kolejne 3 podtypy w ramach danego typu kolorystycznego.
Dziś bohaterką wpisu będzie typ urody – PANI ZIMA
Typ urody – Panią Zimę zaliczamy do chłodnego typu kolorystycznego, w którym wyróżniamy trzy poniższe podtypy kolorystyczne.
Jeden to typowa “Królewna Śnieżka” o kruczoczarnych włosach, porcelanowej skórze i przenikliwych oczach w kolorze szklisto – błękitnym (oczy mogą być także zielone, chłodne brązowe). Ten typ nazywamy – Czystą Zimą. Cechuje się on wysokością kontrastowością urody. Jest jednym z podtypów, które dobrze prezentują się nawet w kolorach fluo, dzięki dużej wyrazistości. (Typ siostrzany: Czysta Wiosna)
Wyróżnić możemy także typ południowy – tzw.: Ciemna Zima o oliwkowej, śniadej skórze. Bywają też Panie u których skóra przybiera kolor beżowy, nawet blady. Włosy są w ciemnym chłodnym brązowym kolorze, oczy o mocnej brązowej barwie, czasem wręcz czarne, niemal zawsze z ciemną oprawą. Jest to najciemniejsza z Zim, która rewelacyjne wygląda w głębokich „ciężkich” barwach. Takie kolory jeszcze bardziej uwydatniają naturalną urodę Pani Zimy. (Typ siostrzany: Ciemna Jesień)
Chłodna Zima natomiast posiada skórę m.in.: jasnobeżową, włosy w kolorach brązu (średni bądź ciemny brąz, w chłodnej tonacji). Oczy powinny charakteryzować się chłodnym odcieniem, mogą m.in. być w kolorze szarym, szaroniebieskim czy szarozielonym. Ta Zima jest zdecydowanie mniej kontrastowa, a chłód urody jest tym atrybutem, którym wysuwa się na pierwszy plan. Wszystkie najbardziej chłodne odcienie kolorów, które przynależą do palety Zim, na Chłodnej Zimie będą wyglądały rewelacyjnie. (Typ siostrzany: Chłodne Lato)
Analiza kolorystyczna, typ urody Pani Zima – WAŻNA WSKAZÓWKA
Warto tutaj jednak zaznaczyć, że przy ocenie danego typu bądź podtypu kolorystycznego wyznacznikiem przyporządkowania nie będą stanowiły głównie cechy urody, jakie prezentuje dana osoba. Przede wszystkim istotna okaże się interakcja danej urody z badanymi kolorami. To zdeterminuje wynik, w których barwach będziemy prezentować się najkorzystniej, cera nabierze blasku a niedoskonałości zejdą na dalszy plan.
Poniżej przykładowe palety kolorów – typ urody – Pani Zima:
Biel to także kolor o wielu twarzach i różny jej odcień pasuje do danych podtypów kolorystycznych. Ciemna Zima dobrze prezentować się będzie w czystej bieli, ale także w jej mlecznym odcieniu. Natomiast dla Czystej Zimy oraz Chłodnej Zimy dobrym wyborem będzie śnieżna, czysta biel.
Czasem różnice danych kolorów między podtypami to balans odcieniami. Właśnie te niuanse jeszcze precyzyjnej dają przypisać kolor do danego podtypu kolorystycznego.
Czy zatem podtypy Pani Zimy wyróżniają się uporządkowanymi cechami kolorystycznymi?
Tak, możemy przypisać danemu podtypowi poniższe cechy:
Chłodna zima – kolory: chłodne, ciemne, czyste.
Ciemna zima – kolory: ciemne, chłodne, czyste;
Czysta zima – kolory: czyste, chłodne, ciemne.
Wskazane wyżej atrybuty kolorów, ułożone zostały w kolejności z uwagi na istotne cechy dla danego podtypu. Analizując np.: kolor brązowy dla Ciemnej Zimy, powinien on kolejno wyróżniać się ciemnym kolorem brązu w chłodnym odcieniu oraz czystością koloru.
Domowa analiza kolorystyczna – pierwsze kroki:
Podejmując próbę samodzielnego określenia własnego typu kolorystycznego, warto pamiętać o kilku kwestiach:
- Analizę kolorystyczną proponuję wykonać w świetle dziennym;
- najlepiej bez makijażu (opalona cera oraz zbyt mocny makijaż, mogą wpłynąć na odbiór temperatury skóry na twarzy i nadać jej np.: więcej ciepła);
- mając na sobie ubrania w neutralnych kolorach – najlepiej białej koszulce, żeby nie zmieniać odbioru danego koloru, który analizujemy;
- kolory ubrań, które chcemy przetestować, dokładajmy etapowo. Początkowo pojedynczo do naszej twarzy, następnie porównajmy ze sobą np.: dwie bluzki w danym kolorze w chłodnym i ciepłym odcieniu, następnie różne kolory układając barwy kaskadowo. Z takiej analizy uda nam się zauważyć, które kolory do nas lepiej pasują, w których, np.: nasza cera wygląda na świeższą i bardziej wypoczętą. Z uwagi na fakt, iż zdarza się nam ulegać modowym trendom kolorystycznym, może znajdziecie w swojej szafie na tyle wystarczającą ilość przykładowych kolorów, aby móc dokonać przeglądu.
- Początkowo polecam skupić się na określeniu czy jesteście chłodnym (Lato, Zima) czy ciepłym (Wiosna, Jesień) typem kolorystycznym. Do tego mogą posłużyć ubrania oraz biżuteria w kolorze srebra i złota. Srebro cechuje typy chłodne a złoto typy ciepłe.
- W warunkach domowych, bardzo szczegółowa analiza bez specjalnie przeznaczonych do tego narzędzi (m.in.: chust do analizy kolorystycznej, ram czy palet) może być obarczona błędem. Posługiwanie się analizą kolorystyczną przy wykorzystaniu głównie innych atrybutów koloru, czyli waloru (jasności) czy chromatyczności będzie znacznie trudniejsze.
Podsumowanie
Wszystkie kolory Pań Zim wskazane powyżej i występujące uszczegółowienia w podtypach w zakresie kolorów można traktować poglądowo. Kolory omawianego typu kolorystycznego wyróżniają się ogólnie chłodną temperaturą, ciemną barwą (ale oczywiście nie wykluczone są jaśniejsze kolory, choćby biel) oraz kontrastowością, czystością. Natomiast pastele, ciepłe beże i zgaszone kolory na Pani Zimie w większości przypadków wyglądają niekorzystnie. Tymi wyznacznikami powinny się więc kierować w swoich kolorystycznych wyborach. Warto również pamiętać, że nie wszystkie kolory z danej palety musimy używać, ani dobrze się w nich czuć (nawet jeśli z założenia powinny do nas pasować). Zawsze bazę kolorów należy wybierać indywidualnie. Powodzenia .
Jesteś Panią Zimą? Świetnie napisz w komentarzu, które kolory najchętniej wybierasz?, które należą do Twoich ulubionych?
One Comment
Pingback: